מגוון מבצעים והטבות באתרמגוון מבצעים והטבות באתר

התמודדות טבעית עם לחץ ודיכאון

כמה מילות הקדמה חשובות על דיכאון 

לפני שנדבר בהרחבה על הנושא, אנחנו בכל זאת רוצים להגיד משהו שכדאי 'להניח על השולחן', כבר בשלב הזה: אנחנו כאן כדי לתת כל מיני טיפים והמלצות הנוגעות לסטרס ודיכאון בעולם המודרני. אנחנו כמובן לא יכולים לערוך אבחון מסודר לדיכאון קליני מעבר למסך המחשב ולכן, אנחנו תמיד ממליצים, בכל אופן, במידה ואתם רואים כי אתם פשוט לא מרגישים טוב, אם אתם מדוכדכים, סובלים מאובדן תיאבון וסימפטומים נוספים, זה הזמן לפנות לאחד מאנשי המקצוע הנפלאים שיש לנו בישראל ולקבל עזרה והכוונה. הכי חשוב זה לזכור כי אתם לעולם לא נשארים עם זה לבד וכי תמיד יש מה לעשות. 

מה זה בעצם דיכאון? 

עכשיו לענייננו: דיכאון זו תופעה בה אדם חווה ירידה בתפקוד, בעקבות רגשות קשים כמו סטרס, חרדה מוגברת, חוסר חשק לעשות דברים כמו לקום לעבודה או לטפל בילדים וכן הלאה. חשוב לנו כאן להדגיש את ההבדל בין דכדוך או עצבות רגעים ובין דיכאון מתמשך, אשר אליו אנחנו כבר מתייחסים אחרת. דכדוך רגעי או עצבות, אלו רגשות אותם חווים כל בני האדם באופן קבוע. אבל, במידה ומדובר על תחושות קשות אשר משפיעות באופן דרמטי בחיי היום יום, זה הזמן בו כדאי כבר למצוא את הכלים להרגיש יותר טוב ולשפר את איכות החיים בדרכים יצירתיות. 

למה דיכאון הפך למגפה של העולם המודרני? 

מחקרים רבים מצביעים על עליה בסימפטומים של דיכאון בקרב כלל האוכלוסייה, יותר ממה שהכרנו בשנים קודמות. אמנם, אנחנו לא תמיד יכולים לשים את האצבע על כל הגורמים לתופעה ומטבע הדברים, אצל אנשים שונים מתפתח דיכאון בעקבות נסיבות חיים אחרות, אבל בכל זאת, יש כמה גורמים אשר משפיעים בעניין הזה היום, יותר ממה שהכרנו בעבר. 

 

  • אנחנו מזהים מתח נפשי המתפתח בעקבות עומס בעבודה: היום, בניגוד לעבר, כאשר אנחנו מסיימים את יום העבודה אנחנו למעשה לא יכולים להיפרד ממנה. זאת משום שלכל אחד מאיתנו יש טלפון ולמעשה אנחנו כמו זמינים כל הזמן. התמודדות עם לחץ הפכה למשימה כמעט בלתי אפשרית. משום שלפתע, הכל דחוף ובכל אנחנו נדרשים לטפל בעת ובעונה אחת. עומס הצפצופים, המסרונים, ההודעות, גם הוא לא תורם לאושר שלנו ומחקרים כבר הוכיחו קשר בין לחץ נפשי תסמינים ובין עליה בשמוש בטלפונים הניידים. 
  • הרשתות החברתיות: זה נוגע כמובן לשימוש בטלפונים אבל בכל זאת מדובר על קטגוריה נפרדת. משום שהיום, עיקר המפגש שלנו עם אנשים אחרים הוא דרך הטלפון הנייד ודרך הרשתות החברתיות, אנחנו מצד אחד מאבדים את ההזדמנות להישאר בקשר עם אנשים אחרים, מה שהוכח כחיוני להישרדות שלנו ולאושר שלנו, שכן בני האדם הם יצורים חברתיים. בנוסף, כאשר אנחנו מבלים שעות ברשתות החברתיות אנחנו מקבלים כל הזמן את הרושם המוטעה, כאילו אצל משהו אחר קורה משהו יותר מעניין או מרגש ממה שקורה בחיים שלנו. גם זו יכולה להיות סיבה להתפתחות של דיכאון, מתח ולחץ. 
  • תזונה לא מאוזנת: אנחנו כבר יודעים כי התמודדות עם לחץ, יכולה להיות בין היתר על ידי תזונה מאוזנת. פשוט משום שחומרים משמרים, סוכר לבן, קמח לבן, שמן ועוד, הרבה פעמים מעלים את הדופק במהירות אבל לא מספקים לגוף את מה שהוא צריך. מה שמתבטא בהמשך בירידה של מצב הרוח בין היתר. 
  • ירידה בקיום פעילות ספורטיבית: כאשר אנחנו זזים, מופרש במוח חומר מיוחד בשם דופמין. ההורמון הזה, בין היתר, אחראי על תחושת ההנאה שלנו. העניין הוא שאנחנו חיים בעידן בו אנחנו זזים הרבה פחות ומבלים הרבה יותר שעות מול המסך. 

באילו דרכים ניתן להתמודד עם דיכאון ומתח? 

למעשה, לאחר שפירטנו חלק מהסיבות בגינן פורץ דיכאון לכתחילה, הרי שהתרופה הטובה ביותר נגד דיכאון, היא לבצע את אותן הפעולות שיכולות כמו לבוא כתרופת נגד במקרים הללו. כאמור, אנחנו לא מדברים כמובן על טיפול מעמיק במקרים של דיכאון קליני או כאשר מתחילים לראות תסמיני דיכאון אצל נשים אשר יכולים להעיד לעיתים על שינוי הורמונלי, כלומר, מדובר על מקרים בהם איזון תרופתי יכול להקל על המטופל ובשביל זה חשוב לבקר מומחה בתחום, איש טיפול כזה או אחר. אבל, כאשר אנחנו מדברים על תחושות של מתח, לחץ, חרדה או דיכאון, ברמה איתה אפשר להתמודד בכלים אחרים, אז, ההמלצות שלנו כאן בהחלט יכולות לעזור. 

למה מיינדפולנס עוזר בהתמודדות עם חרדה, מתח ודיכאון

מיינדפולנס, בעברית: 'קשיבות', היא פרקטיקה אשר מלמדת אותנו להיות במה שנקרא 'הכאן ועכשיו'. כלומר, מדובר על אוסף של פרקטיקות, בניהן מדיטציה ועוד, אשר עוזרות לנו להתמקד במה שמתרחש כרגע. היום במיוחד, רובנו מבלים את רוב הזמן בחרדה ממה שיהיה בעתיד ובתחושה של החמצה בנוגע לעבר. אם נלמד להישאר כאן, להתמקד במה שמתרחש עכשיו, אנחנו נראה עליה ברמות האושר. אנחנו לא מדברים כאן מהירהורי ליבנו, אלא ממש על מחקרים שנעשו בנושא הזה. מתברר כי אפילו חמש דקות של תרגול מדיטציה ביום, יכול להפחית את הלחץ לאורך זמן ואפילו אם אתם שואלים על מהו לחץ דם תקין, דעו כי תרגול חוזר של מדיטציה יכול להוריד את לחץ הדם עם הזמן. 

למה חשוב להיחשף לשמש ולבלות קצת בחוץ

השמש היא חיונית עבורינו, משום שגם היא יכולה להעלות את רמות הדופמין במוח. אנחנו כמובן לא מדברים על חשיפה בשעות הצהריים, המסוכנות לעור. אבל בהחלט, טיול קצר בבוקר וטיול בשעות אחרי הצהריים, יכולים לשפר פלאים את מצב הרוח, אתם אפילו לא מבינים עד כמה. 

למה אכילה נכונה ותוספי תזונה יכולים לעזור 

אנחנו רוצים לחלק את נושא התזונה לתת קטגוריות ולהגיד כי קודם כל, כמובן, לאכול בריא זה מאוד חשוב. ככל שנאכל מאוזן יותר, כך ההורמונים במוח ישארו מאוזנים ונראה שיפור ותחושה של הקלה. בנוסף, חשוב מאוד להקפיד על הפחתה של שתיית קפה ביום. זאת משום שהקפה יכול להפריע לשינה טובה ואיכותית, מה שגם הוא גורם לעליה בתחושת הדיכאון וגם משום שהקפה מגביר את קצב פעימות הלב ויוצר כמו תחושה של 'סטרס טבעי'. נקודה נוספת היא מה שנוגע לתוספי תזונה. צמחי מרפא טבעיים, כמו אשווגנדה לדוגמא, אשר נמצא בשימוש בעיקר בעולם הרפואה ההודי, יכולים לחזק את הגוף ולהביא לתחושה טובה יותר, רגועה וכזו שנשארת לאורך זמן. צריכה קבועה של צמחים מהסוג הזה וצמחים נוספים, בהחלט יכולה לעזור בשיפור מצב הרוח. 

האם יש רק דרך אחת לטפל בבעיה? 

אנחנו מאמינים כי הדרך לטיפול עמוק ושורשי בדיכאון, סטרס, חרדה וכיוצא באלו, היא רק כאשר אנחנו משלבים בין כל האלמנטים הללו ומייצרים שגרה קבועה ובריאה. צריכה של תוספי תזונה, כגון אשווגנדה ודומיו, לצד קיום פעילות ספורטיבית, הפחתה של השימוש בטלפונים הניידים וכן האלה, כל אלו ביחד יכולים לעשות פלאים עם הזמן. 

מה שחשוב לזכור תמיד הוא שהתחושות שלנו הן לא גזרת גורל. לכל אחד מגיע להרגיש טוב ואם אתם רוצים לעזור לעצמכם, עכשיו זה הזמן לעשות מעשה.