מגוון מבצעים והטבות באתרמגוון מבצעים והטבות באתר

מה זה אקנה?

ככל הנראה נגע העור המפורסם בעולם - ה"חצ'קונים" בשפה העממית, או בשפה המקצועית: אקנה, Acne. רבים טועים לחשוב כי הסימפטומים מופיעים רק אצל נערים ונערות בגיל ההתבגרות, אבל בעולם הרפואה אנחנו יודעים כי זה ממש לא נכון. למרות שהפצעונים נקראים בשמם השני: 'פצעי בגרות', הם בהחלט יכולים להתפרץ בשלבים שונים של החיים. אם בעקבות שינוי הורמונלי, אחרי הפסקה בנטילה של גלולות נגד היריון, סביב ההיריון עצמו ובעקבות שינויים בתזונה. אמנם, התפרצות של אקנה לא פעם מורידה את הביטחון העצמי ויכולה להביא לניסיונות נואשים 'להיפטר מהחצ'קונים' כמה שיותר מהר, מה שמוביל לסדרת פעולות אימפולסיביות וכאלו שלא מועילות אלא רק עושות עוד נזק. אבל, באותה הנשימה, חשוב לזכור כי ישנן דרכים טבעיות לטפל בבעיה וכי התמדה בשגרת טיפול נכונה ובריאה יכולה להביא לתוצאות טובות לאורך זמן. כל מה שאתם ואתן רוצים לשמוע על אקנה, תוכלו למצוא ממש כאן.  

מהם הגורמים להתפרצות אקנה? 

אקנה בפנים כמו בשאר חלקי הגוף (בעיקר צוואר, כתפיים וגב), יכולה להתפרץ בעקבות כמה דברים:

 

  • התופעה נקראת אקנה, בשל חיידק ה Propionobacterium acnes: אנחנו לא נלאה אתכם בפרטים, אבל אנחנו כן נגיד כי החיידק הזה מעדיף לפעול בסביבה שומנית נטולת חמצן. אם ישנה נטייה טבעית או גורמים סביבתיים אשר מוציעים את החיידק הזה מאיזון, הרי שהסימפטומים יהיו התפרצות משמעותית של אקנה בשלל איזורים בגוף, בפנים וכן הלאה. 
  • בעקבות סתימת פתח זקיק השיערה: שטח הגוף מלא כולו בבלוטות חלב קטנות, אליהן אנחנו לא ממש שמים לב בדרך כלל. כאשר אין חמצן בבלוטה, בין אם בעקבות הנחה של איפור למשל, בגלל לכלוך או סתם כי נוצרה סוג של 'סתימה', במקרים הללו תתפתח כמו מוגלה, לבנה או 'ראש שחור', על כך עוד נדבר בהרחבה, זה החצ'קון או הפצע אותו אנחנו רואים בעיניים. 
  • שינויים הורמונליים יכולים לשבש את הפעילות התקינה של העור: חצקונים בהיריון, אקנה בגיל המעבר או בעקבות סיום נטילה של תרופה הנוגעת להורמונים, כמו גלולות למשל, יכולה לשבש את הפעילות התקינה של העור. אנחנו מוצאים קשר בין הורמון הטסטוסטרון, הנמצא בכמות מסוימת גם אצל נשים ואצל גברים, ובין התפתחות של פצעונים. משום שבגיל ההתבגרות ישנו שינוי הורמונלי טבעי, אנחנו רואים לא מעט פצעונים לנערים ונערות בגיל הזה. אבל, כאמור, התופעה בהחלט יכולה לקבל ביטוי גם בקרב אוכלוסיה מבוגרת, בשל שינויים דומים. 
אקנה

 

איך אנחנו יודעים כי מדובר על אקנה ? 

אמנם, אם אתם או מי מהקרובים שלכם סובלים מסימפטומים כמו ח'צקונים באף, חטטים בפנים וכן הלאה, הרי שלא מדובר על משהו שאפשר להסתיר אותו ובדרך כלל המטופל או המטופלת מגיעים לאבחון מסודר, אחרי שהם בעצמם רואים שינוי בפעילות של עור הפנים והגוף כולו. אבל, בכל מקרה אנחנו ממליצים להגיע לאבחון מסודר אצל רופא עור מכמה טעמים מרכזיים. ראשית, משום שרופא מקצועי ידע להסביר מה בדיוק קרה במקרה שלכם ואילו גורמים השפיעו על התפתחות אותם פצעים על הפנים. שנית, רופא ידע לתת לכם טיפול מתאים עבורכם. חשוב להבין כי כאשר אנחנו מדברים על טיפול יסודי ומעמיק, הרי שאנחנו מדברים על תהליך ארוך בדרך כלל וכזה שדורש מהמטופל להבין לעומק את שגרת הטיפול המותאמת עבורו. קילוף של הפצעים, ניסיון להוציא את המוגלה בכוח או אפילו שימוש באיפור בחלק מהמקרים, עלולים להוביל לתופעות של פוסט אקנה. ישארו צלקות על הפנים לאורך זמן ויתרה מזאת, במקרים מסוימים התופעה עצמה עלולה להחמיר כל עוד הטיפול לא נעשה כמו שצריך. 

מה הם קומודונים? 

זה השם המקצועי לפצעון יחיד. קומודונים יכולים להיות בעלי 'ראש שחור', כלומר, מכאן אנחנו יכולים להגיד כי אמנם נכנס לכלוך לבלוטת החלב וזו סובלת מהיעדר חמצן אבל עדיין לא מדובר על פצעון דלקתי. לעומת זאת, 'ראש לבן', מעיד על כך שבפצעון ישנה מוגלה והיא כבר מספרת לנו על פצע דלקתי וכזה שאנחנו צריכים לטפל בו בזהירות מירבית. 

איך תזונה משפיעה על חצקונים בפנים ? 

העור שלנו, בפנים ובשאר חלקי העוף, הוא כמובן, איבר מהגוף שלנו. כלומר, מה שאנחנו אוכלים והאופן בו אנחנו מנהלים את חיינו, משפיע גם על מראה העור בסופו של דבר. במידה ואנחנו אוכלים אוכל שומני, מטוגן, מלא סוכר וכן הלאה, הרי שהעור, החיידקים בעור, ינסו לסלק את אותם הרעלים, דרך בלוטות החלב מה שיצור לנו כמובן, אקנה. לכן, שינה טובה, תזונה מאוזנת וכן הלאה, יכולה לשפר באופן דרמטי את המראה של העור. נכון, ישנם מי שיש להם נטייה טבעית לעומת מי שבדרך כלל לא סובלים מחצ'קונים, לכן, הראשונים, יהיו רגישים יותר במידה והתזונה שלהם לקויה ולא מותאמת למצבם. אבל באופן כללי, ההמלצה הרווחת לכולם היא לנסות ולהקפיד על תוזנה מאוזנת, אשר משפרת את איכות החיים במישורים נוספים, לא רק משפרת את מראה העור. 

מה עושים עם אקנה בישבן או אקנה בגב ? 

חלק מהעניין של התפתחות אקנה נוגעת למפגש שבין בלוטת החלב ובין חמצן. כאשר אנחנו 'סוגרים את העור', מה שקורה בדרך כלל באיזורים בהם אנחנו מכוסים בבגדים לאורך רוב שעות היום, הרי שנראה שם התפתחות של פצעונים. לכן, חשוב מאוד להשתמש באופן קבוע בתכשירים ייעודיים לטיפול באיזורים הללו. אם אתם יודעים על נטייה של פצעונים בטוסיק למשל או על התפתחות חוזרת של פצעים בגב, כדאי גם להשתמש כאמור בתכשירים מתאימים, כמו סבון גוף שלא מכיל מלחים והקפדה על שטיפה של האזורים הללו בקפדנות כל יום, אפשר גם להקפיד על לבישה של  בגדים עשויים כותנה וחומרים 'נושמים', כאלו שיאפשרו לאזורים הללו בגוף לסבול כמה שפחות מהלחות הארץ ישראלית. כמובן, חשוב לייבש את האזורים הללו היטב, לאחר רחצה במקלחת ואם קיימת האפשרות ללכת בבית בלי תחתונים למשל וכן הלאה, הרי שגם זה יכול להיות רעיון מצויין. 

למה איפור פוגע בתהליך של טיפול בפצעים בפנים? 

הנטייה כמעט הטבעית של כל אחד מאיתנו, במידה ומתפתחים פצעונים על הפנים, היא להסתיר אותם בעזרת איפור. העניין הוא שאולי ברגע הראשון הפנים נראות טוב יותר בגלל האיפור, אבל בהמשך, המריחה החוזרת של תכשירים מהסוג הזה רק סותמת את הנקבובית עוד ועוד, מה שמביא להתפתחות חוזרת של חצ'קונים. לכן, גם אם אתם בוחרים להשתמש באיפור, תמיד כדאי להקפיד על שימוש במוצרים איכותיים, מבוססים על חומרים מינרלים וכאלו שמותאמים לכתחילה לעור רגיש. כמובן, חשוב מאוד להקפיד ולנקות את הפנים היטב, בכל לילה, עם תכשירים ייעודים המתאימים לעור. 

איך נתאים סבון פנים לאקנה 

כאמור, חשוב לפנות לקבלת טיפול על ידי איש מקצוע. כאן גם חשוב לציין כי במידה ואתם סובלים מהתופעה, חשוב מאוד לברור בקפידה את התכשירים אותם אתם בוחרים להניח על הפנים. שימוש בחומרים טבעיים כמו למשל שמן עץ התה או הנחה של משחה לאקנה , כל אלו יכולים להקל וכמובן, חשוב להתייעץ לפני שאתם בוחרים באלו מוצרים להשתמש בדיוק, וודאי כאשר אנחנו מדברים על חומרים טיפה יותר 'אגרסיביים', כמו אקנה מיצין למשל וכיוצא באלו. 

בכל אופן, העיקר הוא להקפיד על ייבוש ו ניקוי עמוק של העור בכל ערב מצד אחד, אבל מהצד השני, ההמלצה היא לא לייבש את העור יותר מדי וכן להוסיף לו לחות . אחרת, העור חושש כי אין לו מספיק שומן, הוא מייצר יותר ממנו, מה שרק מביא להתגברות של האקנה והסימפטומים השונים. השתמשו בחומרים ללא בישום וכן הלאה, לקבלת תוצאות אופטימליות. 

אפשר להזמין היום חומרים טבעיים בקלות 

היום, דרך האתר, תוכלו להזמין את המוצרים המתקדמים ביותר בשוק לטיפול בתופעה הזו. בקלות, על הספה, בלי לזוז מהבית.