ויטמין D

ויטמין D
found 61 products

ויטמין D

ויטמין D עלה לשיח בימים הראשונים של התפרצות מגפת הקורונה. אנשי רפואה בכירים העלו את החשש כי בשל המגפה, ילדים ומבוגרים יעדיפו לשהות זמן רב בבית, כך שאלו יחשפו מעט לשמש ויסבלו ממחסור בויטמין החשוב הזה. אבל האמת היא כי מחסור בויטמין D הפך נפוץ בשנים האחרונות באופן כללי. מדובר כמובן על ויטמין חשוב וחיוני לגוף האדם. במאמר הבא נסקור את המאפיינים שלו ונדבר על הדרכים בהן תוכלו לשמור על בריאותכם. בואו נתחיל.

איך משפיע ויטמין D על גוף האדם

ההגדרה של ויטמין הוא של מרכיב חיוני לגוף האדם הדרוש לו בכמות קטנה מאוד כאשר האדם לא יכול להפיק את הויטמין בכוחות עצמו. ויטמין D הוא למעשה שם קוד לחמישה סוגים של הויטמין, הממוספרים מ1-5. ויטמין D שייך לקבוצה של חומרים חיוניים לגוף האדם, משום שהוא האחראי לויסות כמות הזרחן בגוף והוא זה שמגן על המאזן התקין של סידן, בונה העצמות המרכזי, בגוף. מחסור בויטמין D מוביל בדרך כלל למחלות הפוגעות בשרירים והעצמות. בין היתר, בקרב ילדים אפשר לזהות מחלות כמו רככת, מחלה המובילה להתפתחות שברים בתדירות גבוהה. אצל מבוגרים, נראה בריחת סידן ושוב, עליה בתדירות של שבירת עצמות. אגב, מחקר של הצבא גילה כי חיילים הסובלים ממחסור בויטמין D נוטים לדווח בשיעור גבוה יותר מאחרים על שברי מאמץ, שוב, בשל ההשפעה המזיקה של היעדר הויטמין החיוני בגוף. אגב, מחקרים בשנים האחרונות מתחילים לאבחן את הקשר בין צריכה של ויטמין D ובין טיפול מניעתי של מחלות כמו: סוכרת, מחלות לב, טרשת נפוצה, מחלות מעי דלקתיות וכן הלאה. מדובר על תחום מחקר חדש יחסית ובכל זאת, אפשר כבר להבין כי אנחנו מדברים על ויטמין חיוני הדרוש לנו, לאיכות חיים טובה ומאושרת.

למה יש מחסור בויטמין בשנים האחרונות בקרב האוכלוסייה הכללית

הזכרנו את הנתונים הללו כבר קודם, אבל היינו רוצים להרחיב,  ברשותכם. ויטמין D הוא בעיקרון נחשב 'ויטמין השמש'. מדוע? משום שהדרך השכיחה לייצור של ויטמין D בגוף האדם היא שימוש בקרני השמש לייצור הויטמין. נכון, אם אתם קוראים ערניים ודאי כבר שמתם לב כי ויטמין D לא בהכרח עונה להגדרה הקלאסית של 'ויטמין', הרי אמרנו כי מדובר על חומר חיוני לגוף אותו הוא לא יכול להפיק בכוחות עצמו. לא נרד לשורשים של הטעות הסמנטית הזו, אבל אנחנו כן נספר לכם כי בדרך כלל, גוף האדם מעביר את החומרים שמגיעים מקרני השמש לכבד ולכליות, שם יש חומצות הממירות את אותה הנגזרת של ויטמין D לחומר פעיל בשם קלציטריול. אגב, אל תחשבו כי חשיפה של העור לשמש לשעות רבות יעלה רמות הויטמין D בגוף, משום שתהליך הייצור של הויטמין יכול להתקיים רק בשעות מסוימות ביום, כאשר רמת הקרינה האולטרה סגולה המגיעה מהשמש עומדת מעל לרמה 3. אז למה יש מחסור הולך וגובר בויטמין D? 

ההכרה בנזקי השמש בשנים האחרונות וההתפתחות הטכנולוגית אשר הובילה מבוגרים וילדים כאחד, להתכנס לתוך מרחבים סגורים, מוביל לחשיפה מועטה לשמש, מה שיוצר, כמובן, מחסור בויטמין D.

איך אפשר לדעת האם הגוף חסר חומרים חיוניים?

בגדול, יש רק דרך אחת לדעת באמת האם יש מחסור בויטמין D, זה על ידי בדיקת דם. אבל, אנחנו כן יכולים לראות תסמינים שונים. החל בעייפות, הזעה מוגברת בראש, סחרחורות, יתר לחץ דם ואפילו נטייה לדיכאון. אבל, כאמור, בדרך כלל לא נוכל לאבחן מחסור ברמות הויטמין D אלא אם נערוך בדיקת דם מסודרת. מה שבכל זאת אנחנו יכולים להגיד בנקודה הזו היא שבמידה ואתם שייכים למי מקבוצות הסיכון למחסור בויטמין D, כדאי לכם לבצע בדיקות דם אחת לשנה לכל היותר, כדי להצליח לאבחן בזמן, מקרים של מחסור בויטמין החשוב הזה. 

אילו קבוצות סיכון עלולות לסבול ממחסור של ויטמין בדם ומדוע

כאמור, בדרך כלל אדם לא יצליח לאבחן את עצמו בתור מי שסובל ממחסור בויטמין D, אבל אנחנו כן יכולים להעיד על קבוצות סיכון ספציפיות בעניין הזה. שימו לב, אם אתם שייכים למי מהקבוצות הללו, כדאי לפנות לקבלת ייעוץ מהרופא המטפל כדי לאשר את הנתונים ולהתחיל בטיפול. אז מי הן קבוצות הסיכון המוכרות:

 1.     בעלי עור כהה: עור כהה נמצא בתור מעכב ספיגה של ויטמין D, אגב, אחת ההשערות לגבי התפתחות של אנשים בעלי עור כהה במדינות קו המשווה והתפתחות של בני אדם בעלי עור בהיר במדינות אירופה, נוגעת ליכולת של העור הבהיר לספוג ויטמין D גם כאשר כמות קרני השמש יורדת באופן משמעותי, בימי החורף במיוחד.
 2.     בקרב אנשים מבוגרים: שילוב של נתונים, גם היציאה המועטה של אנשים מבוגרים החוצה לאורך השנים וגם הירידה בכושר הספיגה של הויטמין בגוף, יכולה להוביל למחסור מהסוג הזה.
 3.     בני אוכלוסיה הממעטים להיחשף לשמש בשל קיום אורח חיים דתי: בישראל אנחנו יכולים לראות עליה במחלות הנוגעות למחסור בויטמין D בקרב בני האוכלוסייה החרדית ובקהילה הבדואית, שוב, בגלל חשיפה מועטה של הגוף לשמש, עקב הניסיון ללבוש בגדים צנועים המכסים את הגוף.
 4.     נטילת תרופות מסוימות פוגעת בשיעור הויטמין בדם: אם אתם נוטלים תרופות המגבירות את הרגישות של העור לשמש ולכן ממעטים להיחשף אליה או אם אתם נוטלים תרופות המובילות לפירוק מוגבר של ויטמין D בגוף או לאיזון הסידן, כדאי לכם לבדוק האם אין לכם חומרים חיוניים לבריאות שלכם.
 5.     השמנת יתר: מורידה את הספיגה של הויטמין בדם.
 6.     צמחונים, טבעונים, הסובלים מצליאק ומי שחולים במחלות כבד מסוימות: תזונה לקויה ומחסור של שומנים חיוניים בגוף, גם הוא מוביל לירידה ביכולת של הכבד והכליות ליצור את החומר הפעיל של ויטמין D.
 7.     תינוקות מגיל הלידה ועד גיל שנה: אם התינוק שלכם צורך רק חלב אם, ההמלצה הרווחת היום היא לשלב בתזונה תוסף תזונה הכולל ויטמין D.

איך תדעו כמה יחידות ויטמין D אתם צריכים להוסיף לתזונה שלכם בכל יום

משום שעודף בויטמין D יכול להיות בעייתי גם כן ומשום שבדרך כלל מחסור בויטמין D מלווה בתופעות בריאותיות נוספות, ההמלצה היא להתחיל את הטיפול עם ייעוץ של רופא המשפחה או הרופא המטפל. שוב, אפשר לדעת האם יש מחסור של הויטמין רק על ידי בדיקת דם וכמעט תמיד, המינון ישתנה מפעם לפעם, בהתאם לנתונים כאלו ואחרים. בדרך כלל, מי שסובלים ממחסור בויטמין D ידרשו לצרוך בין 1000-2000 יחב"ל ביום, אבל, נשים מניקות, אנשים מבוגרים וילדים, יקבלו מינון שונה, בהתאם למצב. כאמור, אנחנו לא מכירים את הנתונים שלכם ולכן, מפצירים בכם לפנות לקבלת ייעוץ רפואי מהימן מאיש מקצוע, אשר יבחן את הנתונים שלכם באופן אישי.

תוכלו ליהנות מאספקה של ויטמין D בלי כל מאמץ מיותר

אחרי שערכתם את הבדיקות ונמצאתם סובלים ממחסור בויטמין D, אתם יכולים להתחיל בטיפול וליהנות מצריכה פשוטה ונוחה של המוצר, בלי לצאת מהבית. תמצאו מגוון של מוצרים מתוכם תוכלו לאתר את המוצר המתאים למקרה שלכם. אל תוותרו על הטיפול, עכשיו, בעידן בו אפשר להזמין הכל ברשת בקלות, אין סיבה להימנע מלצרוך את תוסף התזונה שישפר את בריאותכם.  

נמצאו 61 מוצרים

דף
 1. ויטמין D1000 טבליות
  ויטמין D1000 טבליות - אלטמן Altman
  מחיר קטלוגי ‏56.90 ₪ מחיר באתר ‏35.00 ₪
  +
  • 100 טבליות
  • ‏0.35 ₪ לטבלית
 2. ויטמין 1000-D
  ויטמין 1000-D - ברא צמחים
  מחיר קטלוגי ‏95.00 ₪ מחיר באתר ‏73.00 ₪
  +
  • 60 טבליות
  • ‏1.22 ₪ לטבלית
 3. ויטמין D3
  ויטמין D3 - נאוה
  מחיר קטלוגי ‏29.90 ₪ מחיר באתר ‏24.90 ₪
  +
  • 20 מ"ל
  • ‏12.45 ₪ ל-10 מ"ל
 4. איירפרו
  איירפרו - Nature's Pro נייצ'רס פרו
  מחיר קטלוגי ‏99.00 ₪ מחיר באתר ‏79.00 ₪
  +
  • 60 כמוסות
  • ‏1.32 ₪ לכמוסה
 5. ויטמין C+D
  ויטמין C+D - יומי
  מחיר קטלוגי ‏72.90 ₪ מחיר באתר ‏44.90 ₪
  +
  • 60 יחידות
  • ‏0.75 ₪ ליח'
 6. ויטמין D3 למציצה
  ויטמין D3 למציצה - טינק - Tinc
  מחיר קטלוגי ‏49.90 ₪ מחיר באתר ‏34.00 ₪
  +
  • 120 לכסניות
  • ‏0.28 ₪ ללכסניה
 7. די - טאב'ס
  די - טאב'ס - פלוריש הדס Floris
  מחיר קטלוגי ‏31.00 ₪ מחיר באתר ‏19.90 ₪
  +
  • 90 טבליות
  • ‏0.22 ₪ לטבלית

נמצאו 61 מוצרים

דף